Bylinky pro ženy – děhel čínský Dang Gui

Děhel čínský - angelicae sinensis Dang Gui - bylinky pro ženy TCM Fénix tradiční čínská medicína Praha

Děhel čínský - angelicae sinensis Dang Gui - bylinky pro ženy TCM Fénix tradiční čínská medicína Praha Děhel čínský patří mezi základní bylinky pro ženy tradiční čínské medicíny. K terapeutickým účelům se používá kořen tříletých rostlin. Sběr probíhá na konci podzimu nebo na začátku zimy. Kořen se pak dále upravuje sušením, pražením nebo nakládáním do alkoholu.

Jaké má účinky děhel v čínském léčitelství?

Děhel dokáže proniknout do dráhy jater, srdce, sleziny a plic.

Dang Gui je v čínské medicíně vyhledávanou bylinou pro stavy prázdnoty, nedostatku krve. Krev má v čínské medicíně spojitost především se srdcem – to řídí krev. S játry – ty ji uchovávají. Se slezinou, ta ovládá tok krve. Typickými projevy prázdnoty krve je bílá, bledá barva obličeje, závratě, palpitace, zapomnětlivost, poruchy spánku, slabá menstruace.

Děhel patří mezi klasické „doplňovače krve“. V tomto účinku se kombinuje s ostatními bylinami typu rehmánie lepkavá, koprníček a pivoňka bílá. Tato sestava se nazývá Odvarem čtyř šlechtičen. Děhel čínský - angelicae sinensis Dang Gui - bylinky pro ženy TCM Fénix tradiční čínská medicína Praha

 

Nedostatečnost krve může způsobovat i lokální poruchy končetin projevené zejména brněním, dřevěněním, ochabováním nebo pocitem spazmu. V těchto případech se může Dang Gui použít v podobě medicinálního vína. Které vzniká nakládáním byliny do rýžové pálenky nebo alkoholu.

Dang Gui – ženský žensen

Mezi bylinky pro ženy neodmyslitelně Dang Gui patří. Ve starých textech najdeme označení „Ženský ženšen“. Jak bylo uvedeno již v úvodu, děhel pomáhá při poruchách v oblasti základní substance a tou je krev. Aby byla dostatečná a přiměřená menstruace, musí být dostatek krve. Aby menstruace nebyla bolestivá, musí krev volně proudit. Dang Gui je právě bylinou, která dokáže účinně krev nejen doplňovat, ale i rozhýbávat. Pomáhá tak vytvářet volný tok krve a Qi. Tam kde je volný pohyb, není bolest. Dang Gui svými účinky harmonizuje menstruaci. Je užitečný po porodu při doplňování krve a zároveň dokáže podporovat laktaci.

Sečteno, podtrženo můžeme využít Dang Gui spolu s dalšími bylinami v případech:

snížené laktace

jako podporu pro načerpání sil po porodu (Obnova základu)

při příliš dlouhém krvácení po porodu

výskytu myomů

při poruchách menstruace – nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace, chybějící menstruace

při neplodnosti

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.