Co je to wan?

TCM Fénix Praha - tradiční čínská medicína co je to wan - byliny tradiční čínské medicíny

co je to wan - byliny tradiční čínské medicínyByliny se pro terapeutické účely upravují mnoha způsoby. A stejně tak jako existují způsoby úpravy bylinek, existují i různé metody, jak bylinky podávat. Účinnou látku tak „do sebe“ může dostat díky transforace bylin do: odvarů, wanů, prášku, kapslí, medicinálního vína.

Co znamená označení WAN

Wan jsou byliny ve formě kuliček. Kuličky se vytvářejí z hmoty, která vzniká mícháním bylin v prášku s vodou, medem nebo octem. Tyto kuličky se následně pečou. Díky této úpravě začínají působit až ve střevech. Hodí se pro stavy, které vyžadují mírné a pomalé působení bylin. Například jsou vhodné pro chronické stavy. 

Wany se dále mohou dělit dle toho, jaká látka je k bylinám přimíchána (vodní kuličky, medové kuličky atd. Více o wanech se dozvíte zde.

Wan versus kapsle

Kapsle byly využívány v tradiční čínské medicíně již v dobách dynastie Ming. Jejich obliba přetrvala dodnes. Jejich výhoda je v tom, že absolutně redukují chuť bylin. Čínské byliny bývají poměrně aromatické. Některé mají výrazně hořkou chuť nebo jiné chuťové podtóny.  Jiné z bylin zas mohou dráždit na sliznicích, ale využívají se díky svým cenným účinkům. A je potřeba je do těla bezpečně dopravit.

Není tedy otázkou, zda je lepší WAN nebo KAPSLE. Jde o to, jaký druh bylin je podáván a pro koho. Co se týká účinků jsou obě formy srovnatelné. Z praktického hlediska jsou lepší pro menší děti Wany, protože je možné je nadrtit na lžicce a poté dětem podávat. U kapslí může být problém s polykáním.


Jeden komentář: “Co je to wan?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.