Jak připravit odvar z bylinek

TCM Fénix Praha - tradiční čínská medicína jak správně připravit bylinný čaj nebo odvar

jak správně připravit odvar z bylinek

Pokud budeme mluvit o léčivkách tradiční čínské medicíny. Můžeme je sehnat v podobě sušených bylin a jejich částí. V podobě kuliček tzv.wanů, kapslí, prášku. Běžnou praxí je, že na základě konzultace stanoví terapeut vhodnou bylinnou směs a frekvenci jejího používání. K dostání jsou odvary již připravené. Balené v sáčcích, které jsou připravené k okamžité konzumaci. Nebo můžeme dostat byliny namíchané pro nás na míru pěkně vcelku. To znamená, že nám přijde domů balíček kombinace nejrůznějších lístků, větviček, květů, kůry, plodů. Rozmanitých chutí i vůní. A takový balíček musíme transformovat do odvaru. V takové chvíli nás napadá otázka: Jak připravit odvar z bylinek?

Výhodou této podoby směsi je fakt, že při samotné přípravě odvaru, se aktivně zapojujeme do léčebného procesu. Svojí energií tvoříme svou novou cestu ke zdraví. A jsme aktivní účastníci, kteří si uvědomují, že pro své zdraví, je potřeba něco udělat. A nejen pasivně čekat, až „to“ někto změní za nás. Kam vedeme naši mysl, tam jde energie. Kde je energie, tam je hybná síla.

V jaké nádobě vařit byliny, připravovat bylinný odvar?

jak správně připravit bylinný čaj nebo odvarNejvhodnější nádobou na tepelnou úpravu bylin jsou nádoby z přírodních materiálů. Bezpečný způsob, jak správně připravit odvar z bylinek, je použití keramické nebo skleněné konvice. Vyhnout bychom se měli kovovým, železným neco cínovým nádobám. A to kvůli známým reakcím těchto materiálů spolu s bylinami. 

Louhovat, nelouhovat, jak dlouho vařit?

Sušená směs bylin se standardně před uvedením k varu nechává louhovat ve studené vodě. Množství bylin zalijeme takovým objemem vody, aby byly všechny byliny zcela ponořené. Takto se ponechají minimálně 30 minut louhovat. A poté je vaříme při mírném ohni 20 minut. Vzniklý odvar přecedíme a můžeme pít. Z bylin se obvykle dále připravuje další, druhý případně třetí nálev. Aby byl odvar nejúčinnější, je doporučené jej pít ráno půl hodiny před jídlem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.