Máta a její využití v tradiční čínské medicíně

Máta v tradiční čínské medicíně TCM Fénix Praha

Kdy sbírat mátu?

Máta v tradiční čínské medicíně TCM Fénix Máta se sbírá obvykle dvakrát až třikrát ročně. V Číně se tyto sběry časují na období kolem 6.-8. července a potom v období 8.-9. října a v rozmezí 23. až 24. října. Tak jak to v Číně bývá, mají tato data i své označení. První sběr je obdobím takzvaného malého vedra, druhý sběr obdobím chladné rosy a třetí sběr padáním jinovatky. Mátu je vhodné sbírat v jasném dni po oschnutí rosy. Dále se pak bylina suší na slunci a při prosychání se obrací. Návod, jak připravit bylinný odvar najdete zde.

Jaké má účinky máta v čínském léčitelství?

Máta dokáže proniknout do dráhy plic a jater, srdce a osrdečníku.

Čínskou terminologií řečeno, pomáhá máta rozptylovat větrnou horkost. Což se nám hodí na počátcích nachlazení a viróz s horečkou, bolestmi hlavy, zimomřivostí, když se ještě nepotíme. Je vhodná také v případech, kdy se k popsaným příznakům přidá ještě bolest kloubů a svalů. Vítaným pomocníkem je také při stavech zánětu krku, zánětu nosních dutin, zarudnutím očí důslekem větrnné horkosti. 

Dalším významným účinkem je její schopnost rozptylovat stagnace na dráze jater. Využívá se tak při řešení nejrůznějších stavů podrážděností, nervozit atd. Pro tyto stavy je použita spolu s dalšími bylinami ve směsi Zklidnění zčeřené hladiny.

Mátu často najdeme jako součást v dalších bylinných směsí. Např. v Mišpulníkovém sirupu je spolu s ostatními bylinami podávana jako prostředek proti kašli.

Máta jako pomocník při spalničkách

V ranném stadiu spalniček pomáhá ochlazovat tělo a zároveň přispívá k výsevu pupínků. Což je žádoucí jev, neboť právě díky „vytlačení“ vyrážky na kůži se čistí z organismu horkost. Při tomto účinku se často kombinuje s dalšími bylinami. U dětí se díky transformaci horkosti a jejího odvedení z těla ven zbavujeme horké zátěže tzv. Tai Re. Tai Re může u dětí vznikat již v průběhu těhotenství nebo se dále rozvíjet po narození. Takové horko potom může do budoucna způsobovat mnoho obtíží.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.