Menstruace

Menstruace pohledem tradiční čínské medicíny - čínská medicína praha

Menstruační cyklus pohledem tradiční čínské medicíny

Menstruační cyklus vypovídá mnohé o zdravotním stavu ženy. Dotazování na průběh měsíčků je standardní postup při komplexním vyšetření ženy. Získané informace jsou cenným vodítkem při stanovování postupu terapie pomocí čínské medicíny.

Čínská medicína vidí spojení menstruačního cyklu se základními orgány pentagramu. Dovolme si malou zastávku u této myšlenky.

 

Ledviny jsou zásobárnou naší esence, neboli energie. Tato esence hraje významnou roli pro menstruaci. Díky dostatečné zásobě esence se formuje tzv.Tian Gui – výkladem TCM řečeno menstruace. Jinak vyjádřeno, kvalita menstruace mimo jiné závisí i na stavu ledvin a esence. Dalším orgánem jsou játra. Játra velmi významně ovlivňují premenstruální fázi. Pokud například dochází v těle ke stagnaci jaterní energie, projeví se to jako PMS příznaky – deprese, náladovost, vzteky před měsíčky. Slezina – pokud je tento orgán v nedostatečné kondici z pohledu Qi – energie, může mít žena předčasnou menstruaci nebo příliš silnou menstruaci. Nebo také sklony k potratům. Srdce, jako „ředitel“ krevního oběhu, pokud nemá dostatek krve, ovlivňuje mimo jiné sílu menstruace a její pravidelnost.

TCM Fénix tradiční čínská medicína Praha

Čínská medicína definuje jako normu zdraví bezproblémový průběh menstruace Žena by neměla vnímat výrazné nepříjemné pocity v podobě bolesti, změny nálad před menstruací – PMS. Měsíčky by měly být přiměřeně silné. To znamená ani moc slabé, ani moc silné. V hledáčku pozornosti je i to, kdy byla první menstruace a kdy naopak menstruace skončila – kdy nastal u ženy přechod. To vše je zkoumáno při základní terapeutické diagnostice, která slouží k určení celkového stavu ženy.

Odchylky od tohoto stavu jsou považovány za poruchy cyklu a jsou předmětem terapie pomocí metod čínské medicíny. A je klíčové zaměřit se na harmonizaci menstruační cyklu a dosažení jeho přirozené podoby při řešení problémů s neplodností nebo početím. K terapii se využívá bylinná léčba, stimulace akupunkturních bodů, dietetika, tuina masáže.

Emocionální stres a nepřiměřené psychické zatížení může přispívat k silné menstruaci. Stejně tak nadměrná konzumace tvrdého alkoholu nebo pálivého jídla.

Více informací

Dlouhodobé braní hormonální antikoncepce nebo nevhodně poskládaný jídelníček u vegetariánské stravy (převážně u mladých dívek) mohou mimo jiné vést ke slabé menstruaci.

Více informací

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.