Těhotenství - terapie neplodnosti, péče o ženu v těhotenství a po porodu tradiční čínská medicína Praha

- TĚHOTENSTVÍ -

Centrum tradiční čínské medicíny Fénix Praha

Line

Těhotenství není nemoc

Je náročné udržet si klidnou a vyrovnanou mysl v záplavě veškerých vyšetření, informací a čelit primárně očekávaným „problémům“. Bezesporu je dobré těhotnou ženu pravidelně kontrolovat, sledovat její zdravotní i psychický stav. Stejně tak jejího miminka. Neméně důležité je, přistupovat k tomuto úkolu citlivě, laskavě a pečlivě. Ženy jsou v tomto období nesmírně zranitelné a třeba jen nevhodný způsob komunikace ze strany zdravotního personálu může způsobit nemalé psychické problémy.Pro přiměřený vývoj miminka je klíčový stav jeho maminky.

Pokud je žena v těhotenství vystavena nadměrné psychické zátěži, prožívá velké smutky, rozčarování přenáší se to pochopitelně na její dítě. V čínské medicíně pro to existuje označení Tai Re. Což znamená v překladu embryonální horko. Toto horko dostává do vínku dítě a pak mu musí v průběhu života čelit.

V praxi doporučujeme ženám, aby na své těhotenství myslely již před samotným početím. A připravily své tělo na nastávající období. Dostatečně jej zharmonizovaly, vyživily, posílily. Využily například prospěšných účinků bylin, které jsou v těhotenství kontraindikované.

Line

Pohled na těhotenství a 10 lunárních měsíců
dle tradiční čínské medicíny

Návrat ke kořenům a základním přirozeným principům nastiňují níže uvedená doporučení v péči o těhotnou ženu. Každý měsíc se řídí určitou akupunkturní dráhou/kmenem. Jednotlivé měsíce tak mají svůj energetický potenciál a svůj přesný význam ve vývoji dítěte.

Energetický stav rodičů ovlivňuje jejich potomky. Dědíme po svých předcích množství esence neboli výbavu pro život. Důležité jsou i okolnosti početí.

1. měsíc je pod nadvládou dráhy jater.
Žena by měla jíst lehce stravitelná jídla s převahou kyselé chuti. Doporučené jsou kroupy a ječmen.

2. měsíc je pod nadvládou dráhy žlučníku
Žena by se měla vyhýbat pálivým jídlům, odpočívat, chránit se před chladem ale i před nadměrným horkem

3. měsíc je pod nadvládou dráhy srdce
Žena by se měla chránit před chladem a horkem. Říká se „dítě s dobrým srdcem se narodí matce, která pečuje o svůj vnitřní klid„

4. měsíc je pod nadvládou dráhy trojitého zářiče
Žena by měla jíst rýži, ryby, divoké husy a chránit se před nastydnutím. 

5. měsíc je pod nadvládou dráhy sleziny
Žena by měla jíst pšenici, hovězí maso v malých porcích a nechat si pro jídlo dostatek času. V tomto měsíci se rozhoduje o temperamentu dítěte. Žena by měla dostatečně spát, nosit přírodní věci, přiměřeně se slunit. V 5. měsíci se nedoporučuje moxovat. 

6. měsíc je pod nadvládou dráhy žlučníku
Žena už může cítit pohyby miminka. Měla by dávat pozor na
šlachy.7. měsíc je pod nadvládou dráhy plic
Žena by neměla jíst syrová jídla, přiměřeně cvičit – natahovat klouby, aby podpořila koloběh Qi. Opatrovat se před chladem a vlhkem. Doporučuje se moc nekoupat, nekřičet, nenadávat. 

8. měsíc je pod nadvládou dráhy tlustého střeva
Žena by se neměla přejídat, pečovat o volný a klidný dech, nerozčilovat se.

9. měsíc je pod nadvládou dráhy ledvin
Žena by měla jíst potravu s nasládlou chutí – např.rýži. Chránit se před vlhkem. 

10. měsíc je pod nadvládou dráhy močového měchýře
Žena by se měla koncentrovat na svůj podbřišek neboli spodní Dan Tian, své energetické sídlo 

Line

Slíbit bezbolestný porod nemůžeme, to by bylo snad až šarlatánské. Ale umíme poradit, jak si od bolesti alespoň trochu ulevit. Osvědčilo se nám, při porodu využívat akupresuru. Nejsilnější analgetický bod se nachází na ruce a jmenuje se He Gu – LI4. 

Tradiční čínská medicína má recept na kapří polévku, která pomáhá nastartovat laktaci po porodu a obnovit síly. Můžete jí, ale využívat už v průběhu těhotenství nebo při potřebě posílení organismu. Je doslova koktejlem živin, vitamínů, minerálů a síly.

Placenta je známá především v kosmetickém průmyslu. Bohužel už se o ní tak často nemluví v souvislosti s prospěšnými účinky na lidské zdraví.V čínské medicíně se řadí mezi významné doplňovače a má mnoho dalších užitečných účinků:

Při porodu žena ztrácí hodně sil. Z hlediska čínské medicíny přichází o yin, krev a qi. Naše babičky doporučují silný hovězí vývar. V Číně se traduje vývar ze staré slepice. Stará slepice je představitelkou Yinu, který žena při porodu vyčerpává. 

Shopping cart