Ženšen – Radix Gingseng – Renshen

Ženšen pravý - radix ginseng - ren shen bylina tradiční čínské medicíny TCM Fénix Praha

Ženšen pravý - radix ginseng - ren shen bylina tradiční čínské medicíny TCM Fénix Praha Ženšen je snad jedna z nejznámějších asijských bylinek. V čínské medicíně se pro něj používá označení Renshen. Samotný název je tvořený dvěmi znaky, které znamenají spojení člověka a esence hvězd. Dohromady tedy můžeme renshen poeticky nazvat jako člověčí esenci hvězd. Kořen renshenu je známý svými rozličnými tvary. Mnohé z nich připomínají právě postavu člověka. O ženšenu se píše „Není dráhy, které by nedosáhl.“ Což můžeme v překladu chápat tak, že je schopný působit komplexně na všechny orgány v těle.

 

Pro léčebné účely se používá kořen 5ti až 7mi letých rostlin. Nejvíce účinný je divoký ženšen. Pro jeho vzácnost je již komplikované takový renshen sehnat. Do bylinných směsí se využívá pěstovaný renshen. Jedná se o vzácnou a také nákladnou bylinu.

Ženšen a jeho použití v tradiční čínské medicíně

Renshen je bylinkou, která umí silně tonizovat neboli doplňovat prázdnotu. A to zejména na úrovni yuan Qi-  primární Qi. Své účinky vede ke dráze sleziny, plic, žaludku, ledvin, jater a srdci.

Postará se o posílení Qi sleziny a zároveň podporuje plíce. Jeho účinků využijeme zejména v případech oslabeného trávení, sníženého příjmu potravy, nadýmání, řídké stolici a celkové únavě. Zde se často předepisuje spolu s bylinami Bai Zhu a Fu Ling a Gan Cao.

Nebo v případech dýchacích potíží, kašli, dušnosti. Stejně jako u oslabené sleziny i u oslabené funkce dýchacího aparátu existuje mnoho kombinací ženšenu s ostatními léčivkami. Výběr se řídí tím, jaké konkrétní účinky potřebujeme. Jednotlivé byliny na sebe vzájemně působí a v účincích se doplňují případně potencují. Typicky se k ženšenu přidává klanopraška, moruše, jujuba a další.

Ženšen podporuje intelekt

Ženšen pravý - radix ginseng - ren shen bylina tradiční čínské medicíny TCM Fénix Praha Renshen dokáže doplňovat Qi srdce a prvopočáteční Qi. Ty jsou důležité pro správnou mentální činnost. Pomáhá odstranit zapomnětlivost, nesoustředěnost a zároveň harmonizovat psychiku. Tím, že doplňuje i slezinu, navyšuje tento účinek ještě o schopnost učení se, analyzování. Stimuluje kognitivní výkonnost, proces zapamatování si.

 

Své využití tak najde u duševně pracujících lidí, ať už se jedná o manažery, studenty nebo lidi v období podzimu života.

 

Bylina pro řešení impotence

Díky své schopnosti posilovat yang ledvin se využívá ženšen i při řešení impotence vzniklé právě z nedostatku ledvin. Dodává tak mužům opět sílu a sebevědomí v jejich intimním životě. Příznivě působí i při stavech předčasné ejakulace. Podporuje sexuální zdraví, vitalitu, fyzickou výkonnost a erekci. V těchto případech se často kombinuje s dalšími bylinami.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.