Poruchy cyklu a menstruace jsou obrovským a rozsáhlým tématem. V terapeutické praxi se často setkáváme se ženami, které řeší nějaký problém v oblasti menstruace.
Obecně se za normu bere cyklus pravidelný po 28 dnech s krvácením v rozsahu 3 – 7 dní. Samozřejmostí je, že to co je norma, neplatí plošně. A tak je třeba přihlédnout individuálně ke každé ženě a jejímu cyklu.
V tradiční čínské medicíně je menstruace diagnosticky důležitou oblastí. A její průběh hodně napoví o celkovém stavu těla.
Menstruace by v ideálním případě měla probíhat bez vedlejších komplikací. To znamená, neměla být být nepřiměřeně silná ani slabá, neměla by být bolestivá a období před měsíčky by nemělo působit ženě a jejímu okolí problémy. Takže silná i slabá ale i bolestivá menstruace nejsou v pořádku a bývají předmětem terapie.
Diagnostika čínské medicíny jde do hloubky a tak se může stát, že člověk hned nemá odpovědi na všechny dotazy, které v rámci diagnostického rozhovoru přichází. Nejsme zvyklý “pozorovat se”. Víme to z naší praxe.
A proto doporučujeme, přece jen se trochu pozorovat a před vstupním vyšetřením si zkusit odpovědět na otázky typu:
Jaká je kvalita a barva menstruační krve?
To znamená je spíše hustší, řidší, světlá, tmavá…
Opakují se s menstruací nějaké stavy?
Bolest hlavy, trávicí problémy, změny nálad…
Špiníte kolem menstruace, ovulace?
Jaké jsou pocity tepla, chladu a kde po těle v období menstruace?
Jaký typ bolesti při menstruaci cítíte?
tupá, ostrá, bodavá, řezavá, plošná, přesně lokalizovatelná
Kdy byla první menstruace? Jaká je síla menstruace?
např.kolik by bylo denně plně prokrvácených vložek
Neexistuje obecná rada, jak tyto stavy řešit. Vše posuzujeme individuálně a terapie je stanovená konkrétně pro danou ženu. Je ale dobré uvědomit si, jak váš cyklus vypadá a jak se před a v průběhu menstruace cítíte. Vodítkem je to, že pokud je období měsíčků obtěžující a někdy až mučivé, není to v pořádku a dá se to řešit.