Diagnostika se skládá z několika částí. Velmi důležitým prvkem v čínské medicíně je diagnostický rozhovor. Součástí rozhovoru je soubor cílených dotazů, které mají za úkol pomoci získat informace umožňující návrh vhodné terapie.
Akupunktura je mocná léčebná metoda původem z Číny. Praktikuje se tisíce let. S její pomocí dokážeme navracet organismus do rovnováhy na tělesné i duševní úrovni. Meridiány jsou cestami Qi.
Bylinná léčba neboli fytoterapie je jedním ze základních a nejsilnějších terapeutických nástrojů tradiční čínské medicíny. Nejúčinnější formou jsou bylinné odvary, dále tablety, kuličky – wany.
Baňkování a moxování jsou účinné techniky čínské medicíny. Jež přispívají k harmonizaci a regeneraci těla. Baňky jsou vyrobeny ze skla nebo plastu. Při práci s nimi se využívá podtlaku a dochází k regulaci toku Qi.
Před první návštěvou je důležité, abyste nepili nápoje, které by mohly změnit barvu Vašeho jazyka, například kávu, červené víno atd.
Jednou ze základních vyšetřovacích metod tradiční čínské medicíny je právě pozorování jazyka, proto pokud ho budete mít nepřirozeně obarvený, ztratíme tuto cennou možnost zjistit, jestli se na něm podepsal vliv patologie nemoci.
Dalším cenným ukazatelem zdravotního stavu je pulz. Jeho zkoumání a měření je zahrnuto do základní diagnostiky dle TČM.
Vstupní diagnostika trvá přibližně hodinu.
Pokud máte k dispozici, je dobré vzít si s sebou výsledky lékařských vyšetření.
Po vstupní diagnostice je navržen způsob léčby na míru. Ve většině případů spočívá v kombinaci stimulace akupunkturních bodů a bylinné terapie.
Následují kontrolní sezení, na kterých je zhodnoceno, jak se vaše tělo s novým léčebným impulsem vyrovnává, a jsou voleny další možnosti terapie. V případě akutní léčby je potřeba kontrolní vyšetření provést cca do týdne od první návštěvy. V ostatních případech kontrola probíhá po třech až čtyřech týdnech od prvního setkání.
Frekvence dalších setkání závisí na typu obtíží a vývoji vaší zdravotní situace.
Akupunktura je mocná léčebná metoda pocházející z Číny. S její pomocí dokážeme navracet organismus do rovnováhy na tělesné i duševní úrovni.
Podle čínské medicíny je tělo protkáno drahami neboli meridiány, ve kterých koluje životadárná energie Qi. Tok Qi je možno změnit či regulovat pomocí tenkých kovových jehliček aplikovaných do akupunkturního bodu. Každý bod má specifický účinek na povrch, nitro a orgánové systémy těla.
Člověk je zdráv, pokud Qi proudí volně. V opačném případě v těle dochází k postupné nerovnováze, kterou člověk zprvu pociťuje jako více či méně specifické pocity nepohody. Může být například nadměrně unaven, špatně spát, mít nejrůznější bolesti, zažívat výraznější změny nálad a podobně. Z postupující nerovnováhy pak vzniká nemoc.
Akupunktura je silná jako prevence rozvoje onemocnění při prvních známkách nerovnováhy v těle. Efektivní je ale i v akutních stavech a při chronických nemocích.
V řadě případů se umí dobře a smysluplně doplňovat se západní medicínou.
Bylinná léčba neboli fytoterapie je jedním ze základních a nejsilnějších terapeutických nástrojů tradiční čínské medicíny.
Nejúčinnější formou jsou bylinné odvary, dostupné jsou ale také tablety, kuličky (tzv. wany) nebo granule, které lze rozpustit ve vodě a podávat je tak i malým dětem.
Do bylinných směsí se využívají všechny části bylin – jejich listy, květy, kůra, kořeny i semínka. Zajímavé přitom je, že různé části jedné byliny mívají velmi rozdílný účinek. V recepturách se využívají i adaptogenní vitální houby.
Bylinné směsi se sestavují podle staletími osvědčených předpisů tak, aby společně působily synergicky a aby výsledný efekt převýšil účinnost každé dílčí byliny. Tyto směsi pak terapeut modifikuje na míru danému klientovi podle jeho individuálních příznaků. Denní dávka bylin je zhruba 80 – 130 g. Na základě množství a druhu bylin v receptuře, je následně spočítána cena za odvar. Většinou se pohybuje mezi 80 – 140kč na den.
Baňkování a moxování jsou účinné techniky, které přispívají k harmonizaci a regeneraci organismu.
Baňky jsou vyrobeny ze skla nebo plastu. Při práci s nimi se využívá podtlaku, přikládají se na specifická místa na těle nebo se jimi masíruje.
Používají se s úspěchem například při potížích pohybového aparátu, snižují bolest, stimulují prokrvení tkání a přispívají tak k odstranění patogenních látek.
Moxa je vyrobena ze sušeného pelyňku. Po zapálení doutná, prohřívá akupunkturní body a okolní tkáně a stimuluje tak tok krve a Qi. Dobře doplňuje energii a teplo do těla nebo naopak vyhání nadbytečný chlad, typicky například při menstruačních bolestech, při kterých žena cítí potřebu prohřívání podbřišku.